Pielęgnacja biżuterii.

Mam dla Was kilka słów na temat pielęgnacji biżuterii, ale stworzyłam ten wpis po niejubilersku. Jego sednem nie będzie stwierdzenie, że najrozsądniej jest zanosić swoją biżuterię raz na pół roku do jubilera na profesjonalne czyszczenie.

Każda z Was posiada swoją ulubioną biżuterię, taką która zajmuje specjalne miejsce w szkatułce. Albo wprost przeciwnie wala się wiecznie gdzieś pod ręką, leży na stoliku nocnym, na szafce pod telewizorem, na oparciu kanapy, po prostu zawsze musi być w pogotowiu, bo pasuje do każdej Twojej stylizacji.

Dbajmy o planetę, a i biżuteria nam za to podziękuje

Srebro jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do tworzenia biżuterii. Niestety ma ono tendencję do czernienia. Głównym winowajcą tego procesu jest dwutlenek siarki zawarty w powietrzu. Czyli, im gorszy stan powietrza tym gorzej się ma nasza biżuteria. No niestety. Na szczęście nalot ten nie wnika w głąb srebra, jest to tylko powierzchniowa warstwa, którą łatwo można usunąć.

Zapobiegać, a nie leczyć

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, żeby jak najdłużej cieszyć się pięknymi błyskotkami. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

To nic skomplikowanego

Często do biżuterii dodawane są płócienne woreczki, są idealne do przechowywania jej. Warto je sobie zostawić i chować do nich biżuterię zanim włożymy ją do szkatułki. Najlepiej, aby każda była spakowana osobno. Tak zabezpieczona będzie świetnie odizolowana od światła i powietrza, dzięki czemu opóźnimy proces czernienia.

Szczotko, szczotko hej szczoteczko

Lekki osad z biżuterii wyczyścimy pastą do zębów, warto mieć w domu dodatkową miękką szczoteczkę do zębów i używać takiego zestawu do ekspresowego odświeżenia naszych skarbów.

Dbanie o złocenie

Biżuteria złocona, to najczęściej srebrna biżuteria galwanizowana 17-karatowym różowym lub 24-karatowym żółtym złotem. Obecnie na skutek zaawansowanych procesów efekt ten jest bardzo trwały. Biżuteria złocona również posiada kilka zasad, które sprzyjają jej pięknemu wyglądowi. Po pierwsze nie perfumujemy się bezpośrednio na naszyjnik czy bransoletkę. Zdejmujemy ją przed kąpielą jak i podczas sprzątania, a szczególnie używając detergentów. Nie wybierajmy się też w niej na basen oraz nad morze. Złocenia nie lubią morskiej i chlorowanej wody.

Złoto dla leniwych

Złota biżuteria nie wymaga tak wielkiej uwagi, jeżeli chodzi o pielęgnację. Często wystarczy tylko polerowanie miękką ściereczką.

 

  • Kilka porad odnośnie łączenia naszyjników TUTAJ